Konwertery

Konwertery satelitarne to urządzenia służące do przesunięcia i wzmocnienia sygnałów z zakresów 10,7 – 11,7 i 11,7 – 12,75 GHz w zakres pierwszej pośredniej częstotliwości satelitarnej (950 – 2150 MHz).

Podstawowe parametry to: wzmocnienie, współczynnik szumów, pobór prądu i możliwość współpracy z odbiornikiem MPEG2.

Typowo, dla konwertera pełnozakresowego (fullband) wzmocnienie wynosi 55 dB, współczynnik szumów 0,3-0,7 dB, pobór prądu 100 mA. W przypadku konwerterów twin i quatro pobór prądu może sięgać 400 mA.

Obecnie najczęściej spotykane są warianty opisane poniżej. Ze względu na pojawienie się na rynku omówiono konwertery wyposażone w odbiornik sygnałów DiSeqc

 

kon single
Pojedyńczy (single) – najczęściej spotykany obecnie konwerter, pozwala na odbiór programów nadawanych z polaryzacją poziomą i pionową (wybór następuje przez podanie napięcia zasilającego 18V lub 14V), oraz w zakresie 10,7- 11,7 i 11,7-12,75GHz.

kon twin

 

Konwerter twin – to dwa niezależne konwertery w jednej obudowie, pozwalają na odbiór dwóch różnych programów satelitarnych na dwóch tunerach.

kon quad
Konwerter quad – to cztery niezależne konwertery w jednej  obudowie, pozwalają na odbiór czterech różnych programów satelitarnych na czterech tunerach

 

kon octo

Konwerter octo – to osiem niezależnych konwerterów w jednej  obudowie, pozwalają na odbiór ośmiu różnych programów satelitarnych na ośmiu tunerach.

 

kon quatro
Konwerter quatro – jest to konwerter o czterech niezależnych wyjściach: zakres 10,7 – 11,7GHz z polaryzacją pionową, zakres 10,7 – 11,7 GHz z polaryzacją poziomą, zakres 11,7 – 12,7GHz z polaryzacją pionową, i zakres 11,7 – 12,75GHz z polaryzacją poziomą. Jest to konwerter przeznaczony do pracy z multiswitchami.
kon monoblock
Konwerter monoblock – obecnie typowym rozwiązaniem konwertera obsługującego dwa satelity jest tak zwany Monoblock. Są to dwa konwertery z przełącznikiem DiSEqC wykonane na jeden płytce drukowanej i zamknięte we wspólnej obudowie. Wybór konwertera następuje po podaniu sygnału Tone Burst lub DiSEqC. Takie konwertery są przystosowane do pracy z antenami o średnicy 80 – 90 cm.

 

kon+TV

Konwerter QUAD z sumatorem sygnału TV – to cztery niezależne konwertery w jednej  obudowie z sumatorem TV naziemnej, pozwalają na odbiór czterech różnych programów satelitarnych na czterech tunerach + TV naziemna DVB-T.