Anteny

Jak wybrać antenę?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które chcą odbierać DVB-T2 jest pytanie o antenę. Aby przybliżyć się do odpowiedzi na to pytanie oraz by nie męczyć teoretycznymi wywodami trzeba poznać kilka prawd dotyczących odbioru fal radiowych (telewizyjnych).

Antena pokojowa

Każda antena zamontowana na zewnątrz będzie się spisywać lepiej niż antena pokojowa.

Fale z pasma UHF nie przenikają bezstratnie przez ściany – każda przeszkoda na ich drodze do anteny powoduje tłumienie fal. Antena pokojowa jest tylko substytutem normalnej anteny zewnętrznej i biorąc pod uwagę obecny zasięg DVB-T2 może być stosowana przez osoby mieszkające w niewielkiej odległości od nadajnika lub w dobrej lokalizacji np. mieszkają w bloku na wysokim piętrze, a ich okna "wychodzą" w kierunku nadajnika. Antena pokojowa postawiona wtedy na parapecie powinna poradzić sobie z odbiorem sygnału.

 

Antena zewnętrzna


Antena zewnętrzna spisuje się lepiej niż antena pokojowa i jeżeli mamy taką możliwość lepiej zainstalować właśnie taką.

Większy wpływ na odbiór ma wysokość zamontowania anteny niż sama antena.

Nawet najlepsza antena o największym zysku schowana w piwnicy nie odbierze nic. Tak jak my stając na szczycie góry widzimy więcej, tak antena zamontowana wyżej "widzi" dalej. Niekoniecznie polecamy montowanie anteny pod dachem na strychu tym bardziej jeżeli dach pokryty jest blachą (antena w metalowej "puszcze" działać nie będzie). Jeżeli decydujemy się na próbę odbioru sygnału z dużej odległości musimy wyposażyć się w antenę o dużym zysku i chodzi tu o sam zysk anteny, a nie anteny w połączeniu ze wzmacniaczem.

Oprócz samej odległości od nadajnika trzeba wziąć pod uwagę również jego moc oraz naszą lokalizację np. czy między nami, a nadajnikiem nie wznosi się wzgórze lub tuż przed anteną nie stoi wielki blok, fabryka itp. Wszystko co "przysłania widok" na nadajnik może wpływać na sygnał jaki dotrze do naszej anteny.
Można również wykonać test i sprawdzić jak z danego nadajnika odbieramy sygnał analogowy. Jeżeli odbiór jest w miarę przyzwoity, to powinniśmy odebrać również DVB-T2 (chyba że moc nadajnika cyfrowego jest zdecydowanie słabsza).

 

Anteny zewnętrzne do odbioru TV naziemnej

Antena OPTICUM AX 900 TRIPLEX DVB-T profesjonalna antena przeznaczona do odbioru zarówno sygnału cyfrowego DVB-T2 nadawanego z nadajników naziemnych jak i sygnału analogowego, pracująca w paśmie UHF (kanały 21-69). Profesjonalne wykonanie anteny gwarantuje odbiór programów w najwyższej jakości. Dzięki swojej konstrukcji antena charakteryzuje się szczególnie dużym zyskiem. Posiada wbudowany symetryzator. Części anteny wykonane z aluminium, stalowe elementy konstrukcyjne ocynkowane galwanicznie. Antena ta zalecana jest również do odbioru programów w systemach DTT/HDTV. Antena spakowana w karton z dołączoną ulotką /instrukcją.

 

Cechy produktu:4ee096d49f49549d157f4fd3436adf82
– Łatwa w instalacji
– Szerokie pasmo robocze
– Duży zysk – odbiór odległych stacji
– Znakomite parametry techniczne
– Wysoka trwałość -ODPORNA NA WIATR
– Estetyczny wygląd -ALUMINIUM

 

 

Dane techniczne:
– kanały: 21-69
– zysk: 14,5 dB
– F/B: 28 dB
– długość: 790mm