Telewizja DVB-T też się rowizja czy MUX 8 ruszy w połowie 2016 roku?

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) prowadzą obecnie działania zmierzające do uruchomienia ósmego multipleksu (MUX 8) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Do 29 kwietnia br. można składać oferty w konkursie UKE na operatora MUX 8 (więcej tutaj). KRRiT przeprowadza natomiast konsultacje, w wyniku których regulator chce dowiedzieć się jakie kanały mają pojawić się w tym multipleksie (więcej tutaj). A kiedy właściwie MUX 8 zostanie uruchomiony?

Według tygodnika „To & Owo”, szacuje się, że ocena ofert w konkursie UKE potrwa do końca lipca br., ale 2-3 miesiące zajmie jeszcze uzgodnienie decyzji z KRRiT. Zwycięzca konkursu będzie miał do 10 miesięcy, by umożliwić uruchomienie MUX 8 na części obszaru Polski, a do 2 lat – by w zasięgu sygnału znalazło się 95 proc. mieszkańców kraju. – Wydaje się, że realny termin startu MUX 8 to połowa 2016 roku – pisze „To & Owo”. Dodajmy do tego jako ciekawostkę, iż w 2013 roku spekulowano, że MUX 8 może ruszyć jesienią 2014 roku (więcej tutaj)

Przypomnijmy, iż zgodnie z decyzją KRRiT, w MUX 8 znajdą się 3 kanały SD lub 1 SD i 1 HD od TVP oraz 4 stacje SD od nadawców wyłonionych w konkursie (więcej tutaj). Wszystkie te programy będą rozpowszechniane bezpłatnie.

Power TV

Chęć umieszczenia swojej stacji w MUX 8 wyraża m.in. Michał Winnicki Entertainment, nadawca Power TV i Adventure. Na zdjęciu Kornelia Korba w teledysku do piosenki „Ona jest taka cudowna” zespołu Piękni i Młodzi w Power TV, foto: TVN

 

Telewizja Polska planuje umieścić w MUX 8 dwa kanały, takie jak TVP Kultura HD i TVP Dokument (więcej tutaj). Do startu w konkursie przymierza się natomiast wielu nadawców. Wśród nich są m.in.: Cyfrowy Polsat (więcej tutaj), A+E Networks Poland (więcej tutaj), Telewizja Puls (więcej tutaj), Agora (więcej tutaj), Polcast Television (więcej tutaj), TVS (więcej tutaj), Michał Winnicki Entertainment (więcej tutaj), BBC Worldwide (więcej tutaj), Discovery Communications (więcej tutaj), Grupa ZPR Media czy Kino Polska TV. Dodajmy, że z przeprowadzonych przez Dom mediowy MEC badań wynika, iż w MUX 8 chcemy nowych stacji a nie wersji HD już istniejących (więcej tutaj).

Chęć zostania operatorem zgłaszają natomiast m.in. (więcej tutaj): Emitel, TVP (więcej tutaj), Grupa ZPR Media (więcej tutaj) i Polski Operator Telewizyjny (POT), spółka TVN (Scripps Networks Interactive) i Telewizji Polsat (Cyfrowy Polsat) (więcej tutaj).

 

TV EXPERT Łomża ANTENY RTV-SAT

Al. Legionów 43

tel. 86 216 22 44

ZAPRASZAMY !!!