Multiswiche

Multiswiche są to urządzenia do dystrybucji sygnału TV naziemnej i satelitarnej. Te dwa sygnały w całej instalacji mają wydzielone tory, dopiero na wyjściu z multiswicha końcowego dla rozpatrywanego gniazda, sygnały te są sumowane i przesyłane dalej jednym kablem. Proces obróbki tych sygnałów przebiega zatem niezależnie. Tor sygnału satelitarnego w każdym z rodzajów multiswichy jest aktywny tzn. sygnał jest wzmacniany na tranzystorach. Tor sygnału naziemnego może być pasywny bądź aktywny.
Jeżeli jest pasywny to sygnał jest dzielony na elementach biernych – rozgałęźnikach, jeżeli jest aktywny to tak jak w przypadku toru satelitarnego sygnał jest wzmacniany. Na bierny tor naziemny można podać dowolnie wysoki sygnał, natomiast w przypadku toru aktywnego istnieją ograniczenia. Klasa jakości multiswicha jest wyznaczana przez maksymalny poziom wejściowy w torze naziemnym. Ma to istotne znaczenie ponieważ w dużych miastach bardzo łatwo przekroczyć 80 dBμV (zazwyczaj program pierwszy TVP nadawany jest z bardzo dużą  mocą). Wówczas tranzystory toru naziemnego zostają przesterowane co skutkuje „zatkaniem się” całego multiswicha. Obraz na ekranach telewizorów staje się czarny lub pojawiają się silne zakłócenia interferencyjne.
Warto zwrócić uwagę na wartości tłumień w torze naziemnym multiswichy pasywnych i aktywnych. W przypadku multiswitchy z pasywnym torem sygnału naziemnego tłumienie wynosi 19dB. W przypadku aktywnego toru TV naziemnej tłumienia wynoszą zależnie od wyjść od 10 do 5dB oraz od 10 do 16dB.
Wybór multiswitcha zależy od liczby użytkowników, satelitów, pasm, zastosowanych konwerterów.
Przy zastosowaniu multiswitchy jest możliwe zbudowanie instalacji na bardzo dużą liczbę gniazd, ale należy podzielić ją na podsieci za pomocą rozgałęźników i odgałęźników satelitarnych.
Instalacje do odbioru z jednego satelity. Instalacja pozwala zredukować koszty, ponieważ dosyłany jest jedynie sygnał z jednego satelity. W przypadku, gdy jest to satelita Hotbird, uzyskujemy dostęp do większości programów nadawanych w języku polskim (do odbioru sygnałów kodowanych konieczna jest karta z odpowiednim modułem dostępu)