Jak doprowadzić dwa sygnały satelitarne jednym kablem do odbiorników NC+ PremiumBox / MediaBox ??

 Znaczna część abonentów platformy NC+ korzysta z nowoczezsnych odbiorników satelitarnych MediaBox oraz PremiumBox . 

PremiumBox NC+

Odbiorniki te posiadają dwie niezależne głowice oraz twardy dysk , co umożliwia nam:

– nagrywanie jednego programu i oglądanie innego w tym samym czasie.
– nagrywanie dwóch różnych programów w tym samym czasie. 

Aby skorzystać z tej funkcjonalności musimy doprowadzić dwa sygnały satelitarne do odbiorniki , można doprowadzić dodatkowy kabel i to wydaje się najłatwiejsze. Jednak nie zawsze jest to możliwe . 

MediaBox

 

 

 

 

 

 

W takich sytuacjach warto skorzystać z " Technologii jednokablowej " – " Unicable" , z którą odbiorniki MediaBox oraz PremiumBox współpracują.  

Dla przypomnienia system UNICABLE czy jak w Polsce jest to nazywane "System jednokablowy" umożliwia transmisję do 8 – niezależnych sygnałów satelitarnych po jednym przewodzie antenowym. 

W sytuacji kiedy korzystamy z indywidualnej anteny satelitarnej  należy wymienić posiadany konwerter typu single , na konwerter systemu UniCable np. Blue Line SCR 21 . Konwerter posiada dwa wyjścia , jedno – tradycyjne , a drugie systemu jednokablowego do podłączenia aż czterech odbiorników satelitarnych . 


 

 

 

 

 

 

Poniżej przykład wykorzystania konwertera jednokablowego z odbiornikiem NC+ 

 

 

Odbiorniki MediaBox oraz PremiumBox wymagają rozdzielenia sygnałów doprowadzonych jednym kablem do odbiornika i podłączenia do dwóch oddzielnych głowic . Do tego stosujemy rozgałęźnik pracujący w paśmie 950-2400 MHz oraz dodatkowo przenoszący napięcie stałe na obydwu portach np. Blue Line SP1.2 
 

Jeśli korzystamy z instalacji w domu jednorodzinym lub też budynku wielorodzinnym , gdzie sygnał z jednej anteny dystrybuowany jest do wielu odbiorców ( Instalacja z wykorzystaniem multiswitcha) , to jak najbardziej możliwe jest doprowadzenie do wybranych mieszkań zamiast jednego sygnału tradycyjnego , kilku sygnałów w technologii jednokablowej.

W budynku jednorodzinnym można przerobić instalację samodzielnie , a w budynkach wielorodzinnych wymóc na administratorze budynku zlecenie modyfikacji instalacji anteny zbiorcze ( oczywiście odpłatnie ) 

Do tego celu można zastosować najprostsze multiswitche jednokablowe , przykładpwo model 9730 firmy Johansson. Urządzenie podłącza się pomiędzy konwerterem quattro , a tradycyjnym multiswitchem. Na wyjściu jednokablowym / UniCable uzyskujemy aż 4 sygnały satelitarne , które mogą być prowadzone po jednym przewodzie antenowym do konkretnego mieszkania , a tam rozdzielone przykładowo do jednego odbiornika z nagrywarką i dwóch z pojedynczą głowicą .

9730

 Przykład wykorzystania urządzenia UniCable z dodatkowym doprowadzeniem sygnałów DVB-T  

Przykład zastosowania UNICABLE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zamiast gniazd przelotowych mogą być wykorzystane "zwykłe" rozgałęźniki / odgałęźniki pracujące w paśmie 950-2400 MHz z możliwością przenoszenia napięca stałego na wysztkich portach ( DC-Pass ). 

Jeśli mają Państwo pytania co do technologi jednokablowej / UniCable / SCR proszę o kontakt:

 

TV EXPERT Łomża

Al. Legionów 43

TEL. 86 216 22 44